porady dla młodych mam
Blog > Komentarze do wpisu

Co robić, gdy dziecko płacze?

Co robić, gdy dziecko płacze? Po pierwsze, zastanów się, jaki jest powód płaczu. Jak stwierdził anestezjolog, który prowadził zajęcia z resuscytacji noworodka w szkole rodzenia, jeśli dziecko nie jest chore, to w 90 proc. przypadków maluch płacze po prostu z głodu. I moje krótkie doświadczenie to potwierdza. Jeśli karmisz piersią i nie masz już pokarmu, nie ma innego wyjścia jak dokarmianie. Dla ortodoksyjnych zwolenników naturalnego karmienia brzmi to jak herezja, ale chyba lepiej, żeby dziecko nie było głodne niż żeby mama miała dobre samopoczucie, że karmiła tylko piersią.
Pozostałe 10 proc. przypadków to choroba, kolki i - zwłaszcza gdy dziecko jest już starsze i wie, czego chce - zwyczajne marudzenie. Żadnej mamie nie trzeba tłumaczyć, że przeciągający się płacz wywołany kolką jest trudny do zniesienia. Moim zdaniem jest tylko jeden sposób, żeby go wytrzymać: skoncentruj się na dziecku, nie na sobie. Jeśli wydaje ci się, że dłużej już nie wytrzymasz tego płaczu, pomyśl, jaki ból musi czuć dziecko, że aż tak krzyczy. To samo dotyczy płaczu z powodu choroby. Dziecku pomaga bliskość, uspokoi się, gdy będzie mogło się do ciebie przytulić. Kołysz je na rękach, noś w chuście. Nie bój się, że się za bardzo przyzwyczai. Na pewno zauważysz i docenisz przywiązanie, które się pomiędzy wami wywiąże i które po jakimś czasie zacznie ci okazywać twoje dziecko.
Co do płaczu, którym dziecko próbuje na nas coś wymusić, np. noszenie na rękach czy spanie razem z nami w łóżku, nie masz innego wyjścia, jak zacisnąć zęby i przetrzymać najgorsze chwile. W końcu to przede wszystkim ty masz wychowywać dziecko, a nie dziecko ciebie.

sobota, 27 listopada 2010, maghda22

Polecane wpisy